8.6 C
Brno
Čtvrtek, 8 června, 2023
DomůRady a NávodyAko si na záhrade postaviť skleník

Ako si na záhrade postaviť skleník

Aj pri stavbe skleníka platí porekadlo „dvakrát meraj, raz rež“. Príprava je dôležitá, preto si vysnívaný skleník pred nákupom prezrite naživo v obchode, u suseda alebo napríklad na veľtrhu.

Skleník postavte na mieste, kde bude mať čo najviac slnka
Pri výstavbe sa odporúča smerovať hrebeň skleníka od severu na juh. To preto, že v dopoludňajších hodinách sa môže slnko opierať do jeho dlhšej strany z východu, zatiaľ čo cez poludnie, kedy je svit najintenzívnejší, ho ožaruje na tej najmenšej ploche. A popoludní sa opäť môže oprieť do skleníka z boku na západnej strane.

Konštrukciu skleníka môžete zakúpiť v obchode alebo na internete. Zvoliť môžete z niekoľkých materiálov:

Kov – lacný a trvanlivý
Hliník – kvalitný, ľahký, drahší (pozor na lacný hliník z Ázie), ale zaistí dlhú životnosť
Žiarovo pozinkovaný plech – má vysokú nosnosť a je cenovo dostupný
Drevo – má prirodzený vzhľad, ale menšiu životnosť, musí sa pravidelne udržiavať, kvalitné drevo je drahšie
Plast – dobre izoluje, dobrá životnosť, ale konštrukcia nie je tak pevná ako kovu alebo drevo, vyššia cena
Spôsob uchytenia skiel i polykarbonátu ku konštrukcii nie je u všetkých výrobcov rovnaký, preto by sme si mali byť istí, že systém zvládneme, a pokiaľ nie, zavolať odborníka.

Zaobstarať si môžete tiež skleník slúžiaci ako prístavok k domu. Teplo, ktoré múr nakumuluje počas dňa, vykuruje priestor cez noc.

Pevné základy
Väčšina skleníkov sa nezaobíde bez vybudovania základov. U ľahkých skleníkov s výplňami z polykarbonátu ich výrobca niekedy nevyžaduje. Veľkosť základov sa potom odvíja od veľkosti skleníka, pričom odporúčaná hĺbka je minimálne 60 cm, v chladnejších oblastiach 80-100 cm. Značnú pozornosť venujeme dverám – mali by sme do nich byť schopní vojsť bez zbytočného hrbenia. Dôležitý je aj počet okien. Okienka sú dôležité pre ventiláciu, aby sa rastlinky v horúcich dňoch zbytočne neprehrievali. V sparnom lete je totiž nevyhnutné skleníky pravidelne vetrať.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články