Akékoľvek problémy počas tehotenstva si vyžadujú zvýšený lekársky dohľad a úpravu životného štýlu. Niektoré ťažkosti sú závažnejšie, iné sa dajú zvládnuť, ak dodržujete odporúčania lekára. Ak je vám diagnostikovaná tehotenská cukrovka, prirodzene to prináša množstvo otázok. V prvom rade vás určite bude zaujímať, či diabetes môže ohroziť vaše bábätko.
Tehotenská cukrovka súvisí s hladinou cukru v krvi. Kedy sa objavuje? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Spadáte aj vy do rizikovej skupiny? Povedzme si o tehotenskej cukrovke niečo viac.
Čo je tehotenská cukrovka?
Možno ste sa stretli aj s výrazom gestačný diabetes. Gestačný diabetes sa môže vyvinúť počas tehotenstva, postihuje prevažne ženy, ktoré dovtedy cukrovkou netrpeli. Diagnostikuje sa zväčša v druhej polovici tehotenstva medzi 24. a 28. týždňom. Úzko súvisí s vysokou hladinou cukru v krvi, ktorá môže ovplyvniť vaše tehotenstvo a zdravie vášho dieťaťa.
Existujú dve triedy tehotenskej cukrovky. Tehuľky, ktoré spadajú do triedy A1, ju dokážu zvládnuť úpravou stravy a cvičením. Tie, ktoré sa radia už do triedy A2, musia užívať inzulín alebo iné lieky.

Dobrá správa je, že tehotenská cukrovka po pôrode zmizne. Môže však ovplyvniť zdravie vášho dieťaťa a zvyšuje riziko, že neskôr v živote dostanete cukrovku 2. typu. Vysoká hladina cukru v krvi môže súvisieť aj s vysokým krvným tlakom. Nepodceňujte vysoký krvný tlak v tehotenstve, ani ďalšie problémy, ktoré môžu nastať v dôsledku tehotenskej cukrovky, ako napríklad:
- abnormálna hladina cukru v krvi dieťaťa;
- dieťa by mohlo príliš narásť, čím by sa zvýšilo riziko cisárskeho rezu;
- komplikácie pri pôrode.
Rizikové faktory vzniku tehotenskej cukrovky
Hoci sa gestačný diabetes môže objaviť u každej ženy v očakávaní, existuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré sa spájajú s tehotenskou cukrovku.
Tehotenskou cukrovkou trpia najmä ženy s nadváhou. Veľký predpoklad prináša so sebou aj rodinná anamnéza. Ak vo vašej rodine niekto trpí cukrovkou, mali by ste sa počas tehotenstva dôkladnejšie sledovať a akékoľvek podozrenie skonzultovať s vaším gynekológom.
Rozhodujúci je aj vek. U žien starších ako 25 rokov je vyššie riziko vzniku gestačného diabetu ako u mladších mamičiek. Na druhej strane, menšie riziko tehotenskej cukrovky je u Európaniek, čo je pre nás dobrá správa, čo poviete?
Väčšie riziko gestačného diabetu je aj vtedy, ak u vás bola zistená narušená glukózová tolerancia, teda prediabetes. V preklade: v krvi máte vyššiu hladinu cukru, ale nie až takú vysokú, aby to prerástlo do cukrovky.
Symptómy tehotenskej cukrovky
Je prirodzené, že každá mamička počas tehotenstva sleduje zmeny na svojom tele. Včas diagnostikovať tehotenskú cukrovku pomôže aj to, ak si budete všímať zmenené návyky. Tu je 10 príznakov, ktoré predstavujú akýsi zdvihnutý prst:
Väčšina ľudí močí štyri až sedemkrát za deň. Ak chodíte na toaletu častejšie, najmä ak sa kvôli tomu v noci niekoľkokrát zobudíte, môže to byť znakom toho, že vaše obličky pracujú nadčas, len aby vyplavili prebytočný cukor z krvi.
Časté močenie môže súvisieť aj s pitím nadmerného množstva vody. Ak cez noc chodíte na toaletu viac ako jeden-dvakrát, skúste po 19:00 už nepiť, po 17:00 hodine obmedzte príjem kofeínových nápojov.
Ak pijete viac ako 4 litre vody denne a stále máte pocit, že neviete uhasiť smäd, môže to byť spôsobené vysokou hladinou cukru v krvi.
Keď hladina cukru v krvi nie je správne regulovaná, vysiela do vášho mozgu protichodné správy o potrebe jedla. Prejavuje sa to napríklad aj trvajúcim hladom aj po prijatí jedla.
Keď sa cukor nemôže dostať do vašich buniek, aby ich nabil energiou, vaše obličky musia pracovať o to viac. To potom vedie k pocitu slabosti a únavy. Aké príznaky má teda tehotenská cukrovka? Ak ste príliš slabá na to, aby ste dokázali vykonávať každodenné činnosti, ktoré ste predtým robili ľavou zadnou, a nesúvisí to s vaším rastúcim bruškom, chce to konzultáciu s lekárom.
Zvýšený cukor v krvi môže poškodiť nervové zakončenia, najmä tie, ktoré sa nachádzajú najďalej od miechy, napríklad vo vašich chodidlách. Tehotenská cukrovka sa prejavuje aj mravčením alebo znecitlivením v nohách tesne po prebudení.
Vysoká hladina cukru v krvi môže spôsobiť opuch šošovky v oku. Môžete mať dočasné zahmlenie videnia. Keď potom cukor opäť klesne, váš zrak sa vyčistí.
Nedostatočná cirkulácia krvi, ktorá je dôsledkom straty tekutín, napríklad z častého močenia, môže spôsobiť vysušenie pokožky. Vy to potom môžete vnímať ako nadmerné svrbenie. Problém nastáva vtedy, ak máte suchú pokožku aj po zvýšenom príjme vody.
Nadmerný cukor v krvi narúša krvný obeh. Bez správneho prietoku krvi sa rezné rany a modriny hoja dlhšie a vy ste tak náchylnejšia na kožné infekcie. Rezné rany aj modriny miznú po dlhom čase, niekedy až po niekoľkých dňoch. Ak sa hoja niekoľko týždňov aj mesiacov, je to varovný signál.
Zmeny nálad? Tie nemusia priamo súvisieť iba s tehotenstvom a hormonálnymi zmenami. Aj vysoká hladina cukru v krvi môže spôsobiť podráždenosť. Zaznamenané sú aj častejšie depresívne stavy.
Vysoká hladina cukru je živnou pôdou pre baktérie a kvasinky, pre tehotenskú cukrovku sú typické infekcii v intímnej oblasti. Môžete cítiť pálenie pri močení. Moč je zakalený, tmavý s nepríjemným zápachom. Kvasinkové infekcie sprevádza svrbenie a výtoky.
Tip: Pozrite si odborné informácie o cukrovke (diabetes mellitus).
Na záver
Aj keď sa tehotenská cukrovka dá zvládať úpravou stravy a pravidelnou fyzickou aktivitou, je to problém, nad ktorým sa skutočne neoplatí mávnuť rukou. Gestačný diabetes možno nebolí, no môže mať negatívne účinky na bábätko.
Ak máte niektorý zo spomínaných príznakov, nastavte sa na nízkosacharidovú diétu s vyšším obsahom bielkovín. Pridajte do stravy listovú zeleninu. Vyhýbajte sa sladkým nápojom. Nahraďte ich čistou vodou, ktorej by ste mali vypiť min. 3 litre denne.
Za každých okolností platí, že v prípade obáv je nevyhnutné kontaktovať lekára. Počas tehotenstva však každá mamička prejde dvoma testami na cukrovku. Po prvýkrát je to odber krvi do 14. týždňa. Druhýkrát podstúpite tzv. glukozotolerančný test v 24. až 28. týždni, kedy vypijete roztok z 300 ml vody, v ktorej sa rozpustí 75 g glukózy.
Ak sa tehotenská cukrovka potvrdí, lekár vám predpíše lieky s účinnou látkou metformin alebo inzulín. Opäť nasleduje úprava jedálnička a zaradenie cvičenia do životného štýlu. Včas podchytený a liečený gestačný diabetes nie je hrozbou pre bábätko, avšak nič netreba nechať na náhodu.
Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe