8.6 C
Brno
Čtvrtek, 8 června, 2023
DomůZdravieCelulitídu je možné poraziť

Celulitídu je možné poraziť

Počas roka na ňu príliš nemyslíme, ale akonáhle sa priblížia letné mesiace, stane sa z celulitídy veľký, neriešiteľný problém. Máme skvelú správu – riešiteľný je, len treba jej vznik trochu lepšie pochopiť.

Niekedy máme pocit, že sa s celulitídou nedá robiť vôbec nič. Keď ale pochopíme, ako vzniká, môžeme sa tiež celkom účinne brániť. „Čiastočne za jej vznikom stoja dedičné predpoklady. Ale oveľa väčším problémom je zlá strava, nedostatočný pitný režim, fajčenie, alkohol, sedavé zamestnanie, a nedostatok pohybu. To všetko má vplyv na hromadenie toxínov v tele, ktoré sa potom prejavia na tele v podobe takzvanej pomarančovej kože,“ opisuje fitness trénerka Marcela Blechtová.

Vplyv podľa nej majú aj hormonálne zmeny, či už prirodzené alebo napríklad spôsobené hormonálnou antikoncepciou, ale aj nadváha a vek, pretože koža časom prirodzene ochabuje. Pozor si dajte aj na výkyvy váhy, ale aj stravy, čo je tiež jedna z najčastejších príčin vzniku celulitídy. Váš zdravý životný štýl by mal byť konštantný a dlhodobý.

Boj s celulitídou by nikdy nemal začínať používaním krému, pretože ako upozorňuje Marcela Blechtová, žiadny krém sám o sebe nefunguje. Napriek tomu aj ona každý deň po kúpeli maže celé telo kokosovým olejom. Je však dobré vedieť, že spevňujúci krém ideálne s obsahom kofeínu môže byť účinným doplnkom, ale sústrediť sa treba skôr na zmenu životného štýlu.

„Začnete sa hýbať, dbajte na stravu a pitný režim. Zaraďte do svojho života čo najviac prirodzeného pohybu. Každý krok sa počíta. Hlavne pokiaľ máte sedavé zamestnanie. Preťahujte sa, choďte viac pešo, vymeňte výťah za chôdzu po schodoch do práce. Uvidíte, aký aj toto bude mať vplyv na vašu postavu,“ radí Marcela, ako ľahko pohyb začleniť do bežného života.

Ideálne ale je zaradiť aj trochu intenzívnejší pohyb, a to niekoľkokrát týždenne. „Choďte plávať, zaraďte strečing či jogu. Ľahký beh do prírody, jazdu na bicykli či in-line korčule sú taktiež ideálnym pohybom, ktorý zvládne každý. Aeróbne aktivity môžete striedať so silovým tréningom v posilňovni na spevnenie postavy, perfektne funkčné sú drepy aj výpady, ktoré navyše môžete prevádzkovať kedykoľvek a kdekoľvek. Zaradiť môžete aj nejaký intervalový alebo kruhový tréning,“ ponúka trénerka množstvo rôznych alternatív s tým, že ideálny je pohyb striedať a naplánovať si na každý deň nejakú aktivitu.

„Ja sama som nedostala dar krásnej postavy, ale vidím čo všetko sa dá zmeniť rozumným plánovaním. 4-5x týždenne mám silový tréning na každú svalovú partiu na spevnenie tvarov, 3-4x týždenne si idem pred prácou ľahko zabehať, cca 5-6 km. Aj keby sa vám podarilo dať si dvakrát týždenne dva alebo tri kilometre na začiatok, výsledky uvidíte,“ opisuje Marcela, ktorá zároveň aj dáva lekcie x-boxingu, ktorý posilní úplne celé telo, vrátane problematických partií.

„Neviete, kde nájsť vo svojom programe čas na pohyb a šport? Stačí si privstať o 10 alebo 20 minút skôr, vďaka čomu si nájdete chvíľu na cvičenie úplne každý deň. Aj tak zdanlivo krátky čas môže pomôcť. Cez víkend potom zaraďte aj dlhšiu aktivitu, ktorú máte radi – či už to bude výlet na bicykli alebo napríklad korčule s kamarátkou.“

V prvom rade začnite piť dostatočné množstvo čistej vody či nesladených čajov. Marcela Blechtová vypije denne obvykle 2,5 až 3 litre denne. „Postave tiež veľmi škodí cukor, tomu sa snažte čo najviac vyhnúť. Ku každému jedlu zaraďte mištičku zeleniny alebo zeleninového šalátu. Jedlá jedzte ľahké, vyvarujte sa vyprážaným pokrmom i omáčkam. Ideálne sú tri až päť menších jedál denne – samozrejme podľa toho, čo vášmu telu najviac vyhovuje. Zásadné je neuzobávať nič ďalšie medzi jednotlivými jedlami,“ odporúča trénerka.

„Všetko je však individuálne. Preto odporúčam poradiť s odborníkom, ktorý vám režim prispôsobí a stanoví, koľko času a aký tréning zvládnete podľa vašej kondície a vášho zdravia. Upraví aj vašu stravu, a to všetko aj s ohľadom na to, aký stupeň celulitídy máte,“ dodáva.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články