8.6 C
Brno
Čtvrtek, 8 června, 2023
DomůZdravieCestovanie so psom na hory má množstvo špecifík

Cestovanie so psom na hory má množstvo špecifík

Chystáte sa v novom roku vyraziť na zimnú dovolenku spoločne s vašim štvornohým maskom? Pripravte sa, že vecí na vybavenie budete mať skoro rovnako, ako keď vyrážate s dieťaťom. Prinášame preto prehľad tých podstatných, na ktoré by ste pred odchodom na hory so psom nemali rozhodne zabudnúť.

Ako pripraviť psa na cestu? Hlavne zvážte, či má dostatok síl
Predovšetkým sa uistite, že váš pes cestu zvládne. Ak sa chystáte vyraziť za lyžovaním do zahraničných destinácií a cesta v aute vám zaberie niekoľko hodín, tak by bolo rozumnejšie nechať staršieho psíka alebo naopak šteňa doma a zaistiť jeho stráženie. Zvlášť malému a cestovaním nepoľúbenému psíkovi by dlhší pobyt v aute mohol spôsobiť nepríjemný zážitok a nabudúce by do auta nemusel chcieť nastúpiť vôbec.

Pes by sa mal v aute cítiť maximálne pohodlne. Je jedno, či svojho huniaka prevážate za mrežou, v klietke alebo na páse s popruhmi. Vždy pod neho umiestnite deku alebo jeho pelech. Jednak predídete prípadnému prechladnutiu, a tiež bude pokojnejšia, pretože známa podložka mu bude pripomínať domov. V aute radšej veľmi nekúrte. Psík si len ťažko zloží kožuch, aby sa ochladil. V prípade, že cesta trvá niekoľko hodín, tak nezabúdajte na pravidelné pauzy. Nechajte psíka vyvenčiť, pretiahnuť si svalstvo a dajte mu napiť vodu.

Čo psíkovi zabaliť a bez čoho nemôže prežiť?
Vysokohorské podmienky sú v mnohých ohľadoch iné, a preto by ste mali psíka vybaviť vhodnými doplnkami. “Zabaľte psie topánky. Stačí krátka obleva a následný mráz, aby sa z mäkkého snehu stal povrch drsný ako šmirgľový papier. Ten dokáže do krvi rozdrviť vankúšiky a kožu okolo pazúrika počas niekoľkých stoviek metrov. Keby k poraneniu packy došlo, tak použite špeciálne masti na poranené psie packy.,” vysvetľuje špecialistka z e-shopu potrieb pre miláčikov Zuzana Novotná.

Má váš psík krátke nohy a srsť? V takom prípade je takmer povinnosťou vziať do hôr poriadny obleček, ktorý psíka zahreje a udrží v suchu. „K oblečku pribaľte blikajúci obojok alebo iný spoľahlivý doplnok na zviditeľnenie. Pri rýchlosti, akú sa lyžiari pohybujú, môže reflexný prvok zachrániť oboch „účastníkov prevádzky“ pred zrážkou,“ radí Zuzana Novotná. Všeobecne sa však snažte zjazdovkám vyhýbať. Zbytočne tak zvyšujete riziko úrazu. Nezabudnite ani na psiu známku. Keď sa váš chlpáč zatúla, touto maličkostí môžete zaistiť, že sa k vám raz vráti.

Na ubytovanie buďte ohľaduplní
V dnešnej dobe už väčšina ubytovacích zariadení nemá so psími hosťami problém. Napriek tomu si radšej túto informáciu dvakrát overte, aby ste neboli po príchode do vášho hotela nemilo prekvapení. Buďte k dočasnému domovu ohľaduplní. V prípade, že váš pes hryzie alebo škriabe na akékoľvek vybavenie domácnosti, tak ho nenechávajte samotného. Tiež by ste si mali uvedomiť, že na ubytovacom zariadení nie ste vždy sami. Preto psíka nepúšťajte na voľno a ak hryzie, určite mu nasaďte náhubok.

Poistiť, alebo nepoistiť?
Tak ako človek, aj pes môže mať vlastné zdravotné poistenie, označované aj ako poistenie veterinárnej starostlivosti. To môže zahŕňať náklady na liečbu u veterinára, finančnú kompenzáciu v prípade smrti zvieraťa a výdavky zo zodpovednosti z vlastníctva psa. Poisťovní, ktoré ponúkajú poistenie pre vašich chlpatých miláčikov, je na trhu relatívne dosť. Vyberajte teda starostlivo podľa parametrov poistenia. Čo všetko zahŕňa, a čo už nie. Zamerajte sa na limity poistenia a aká je spoluúčasť pre prípad, že by sa vášmu psiemu spoločníkovi naozaj niečo stalo.

So psom do zahraničia
Ak vyrážate so svojim miláčikom do krajín Európskej únie, najprv mu musíte zariadiť cestovný pas. Ten vám vybavuje schválený veterinár. V páse musí byť uvedená osoba, ktorá psíka do zahraničia sprevádza. Pokiaľ so zvieraťom ide niekto iný, musí potom mať písomné splnomocnenie majiteľa. Pes starší 12 týždňov musí byť očkovaný proti besnote, elektronicky čipovaný a označený tetovaním (to je uznané v prípade, ak je jasne čitateľné a bolo preukázateľne vykonané pred 3. júlom 2011). Rovnako ako v prípade pasu, aj tu platí, že vám pomôže váš veterinár.

Existuje však aj množstvo výnimiek pre konkrétne štáty. Napríklad ak sa chystáte na lyžovačku do Fínska, musí byť váš pes odčervený, a to 120 až 24 hodín pred vstupom na územie štátu. V prípade cestovania za hranice Európskej únie si vždy zistite podmienky daného štátu. Pred cestou samotnou sa v dostatočnom predstihu informujte, čo všetko musíte zariadiť. Užitočné informácie nájdete napríklad na stránkach Štátnej veterinárnej správy.

Cestovné poistenie? Dajte pozor na limity
Na cestu do zahraničia môžete vášmu psíkovi uzavrieť aj cestovné poistenie, pripoistiť v rámci dohodnutého úrazového poistenia maznáčika, alebo vlastného cestovného. Záleží na jednotlivých poisťovniach, aké možnosti ponúka. S tým sú spojené aj samotné limity poistenia, výška spoluúčasti. Tak, ako pri samotných podmienkach na vycestovanie psieho spoločníka do zahraničia, tak si aj na poisťovni zistite, čo všetko na uzavretie poistenia potrebujete.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články