8.6 C
Brno
Středa, 7 června, 2023
DomůMagazínUpchal sa vám odpad a nepríjemne zapácha

Upchal sa vám odpad a nepríjemne zapácha

Dali ste si záležať na jarnom upratovaní, už ste si chceli začať vychutnávať pokoj a pohodu, ktorú vám ale zrazu pokazil upchatý zapáchajúci odpad plný vlasov a ďalších nečistôt? Nezúfajte. Existujú totiž účinné spôsoby, ako ho vyčistiť a zbaviť sa zápachu ľahko a rýchlo. A to aj bez inštalatéra. Vyskúšajte spôsoby, vďaka ktorým si poradíte sama a bez námahy.

Asi väčšine žien je povedomá situácia, keď voda v dreze alebo umývadle nechce odtekať, bubla, a navyše poriadne zapácha. Ide o jasné znamenie, že váš sifón nutne potrebuje dôkladne vyčistiť, a to ideálne čo najrýchlejšie. Ale čo s tým? Nasledujúce triky vám umožnia mať zase čistú a voňavú kuchyňu či kúpeľňu.

Upchatý odpad vám pomôže uvoľniť gumový zvon na odpad. Pokiaľ ho máte po ruke, môžete sa pustiť do čistenia. Drez zašpuntujte a napustite doň trochu vody. Dôležité je upchať aj prepadový otvor. K tomu vám postačí napríklad mokrá handra. Ten potom odkryte a priložte k nemu zvon. Ale pozor, nesmie z neho unikať vzduch. Zvonom poriadne pumpujte. Vytvoríte tak v odpade podtlak, ktorý dokáže potrubie uvoľniť. A ako spoznáte, že už odpad preteká správne a je vyčistený? Najzreteľnejším signálom je neprítomnosť vodného víru a bublín, ktoré sa tvoria iba vtedy, keď je sifón upchatý.

Rozobranie sifónu zvládnete aj sama
V prípade, že sa vám upchatý odpad zvonom nepodarilo uvoľniť, jednou z ďalších možností je rozobranie sifónu. Že ste to nikdy nerobili? Nevadí. Nie je sa čoho báť, zvládne to každý. K ruke si vezmite handru a vedro. Hodiť sa vám budú aj šikovné gumové rukavice. Vedierko umiestnite priamo pod odpad, potom koleno sifónu opatrne rozskrutkujte. Možno to bude chcieť viac sily, s trochou snahy si ale určite poradíte. Nechajte z neho odtiecť všetku vodu. Dobré je tiež rovno skontrolovať, či funguje správne tesnenie. Pokiaľ na ňom objavíte nejakú vadu, vymeňte ho radšej za nové. Nakoniec vyberte ručne všetky nečistoty, ktoré stoja za upchatým odpadom.

Pokiaľ patríte medzi moderné gazdinky alebo vám jednoducho len žiadny z bežných spôsobov čistenia odtoku drezu nezaberá, vyskúšajte krtka. Samozrejme nemáme na mysli známeho hlodavca, ale špeciálny čistiaci prostriedok, ktorý mu tak niektorí ľudia prezývajú pre jeho účinky. Dostane sa totiž všade a odpad bez akejkoľvek vašej námahy spoľahlivo vyčistí. Všetku prácu vám tak dokonale zjednoduší. A ako sa tento účinný pomocník používa? Najskôr si uvarte vodu v rýchlovarnej kanvici, časť (cca pol litra) ju nalejte do odpadu a potom pridajte v závislosti od veľkosti sifónu dve až tri viečka prípravku. Najmenej desať minút nechajte pôsobiť a potom ho zalejte dostatočným množstvom horúcej vody. Že je odpad skutočne čistý môžete preveriť väčším prúdom tečúcej horúcej vody z kohútika. Zapáchajúci odpad ani upchatý drez vás už vďaka krtkovi dlho nepotrápi.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články