Chlamýdie patria k ochoreniu, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Môžu sa vyskytnúť nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Ich vyvolávačom sú baktérie rodu Chlamydia alebo Chlamydophila. Každá z týchto baktérií vyvoláva široké spektrum infekčných ochorení pohlavných orgánov, ale tiež infekcie očí alebo dýchacieho systému.
Čo sú chlamýdie a prečo postihujú genitálie
Chlamýdiová infekcia je v súčasnej dobe veľmi rozšíreným ochorením. Chlamýdie sú mikroorganizmy – baktérie, ktoré sa voľne vyskytujú aj vo voľnej prírode. Tieto baktérie sú nepohyblivé a parazitujú vo vnútri ľudských buniek.
Existujú prípady, keď chlamýdie žijú vo svojich hostiteľoch úplne bezpríznakovo, no väčšinou je ich infekcia sprevádzaná trvanlivými zdravotnými ťažkosťami.
Prejavy ochorenia sa líšia v závislosti od typu baktérie. Kým Chlamydia trachomatis vyvoláva infekcie močovej sústavy a reprodukčného systému, Chlamydia pneumoniae napáda najmä horné a dolné dýchacie cesty.
Baktérie žijú vo vnútri ľudskej bunky a zabraňujú jej plniť si základné funkcie. Bunka je schopná rásť a množiť sa, nie je však schopná tvoriť si energiu a tak ju prijíma od hostiteľa. Aj preto sa chlamýdie označujú ako odolné vnútrobunkové energetické parazity. Odolnosť voči vonkajším fyziologickým a chemickým vplyvom je naopak nízka.
Typické prejavy a podľa čoho ich rozoznáte
Nákaza chlamýdiami môže spôsobiť vážne poškodenie, aj keď je dlhú dobu bezpríznaková. Priebeh ochorenia sa líši podľa pohlavia, je iný u mužov a iný u žien.
Medzi najčastejšie príznaky u žien patria:
- bolesti v podbrušku alebo slabší vaginálny výtok
- rôzne gynekologické či urologické problémy
- objaviť sa môže aj znížená chuť k sexuálnemu životu
- pri akútnej infekcií môže vzniknúť pálenie a svrbenie pri močení
- dlhotrvajúca infekcia spôsobuje zrasty v brušnej dutine
- chlamýdie môžu tiež zmeniť charakter menštruačného cyklu
- infekcia môže spôsobiť neplodnosť spôsobenú zmenami v rodidlách
U mužov ochorenie prebieha často bez klinických príznakov. Ak sa objavia, najčastejšie sa jedná o pálenie alebo štípanie pri močení. Často sa u nich vyskytuje aj bolesť v oblasti prostaty a semenníkov, poruchy močenia a nemožnosť sa vymočiť úplne.
Ďalšie formy, symptómy a ako prebieha diagnostika
Osobitným typom chlamýdií je Chlamydia pneumoniae, ktorá vyvoláva dýchacie infekcie. Najčastejšie ide o zápal hrdla a dutín, zápal priedušiek a zápal pľúc. Táto baktéria je častým spúšťačom širších infekcií dýchacích ciest, pričom veľmi časté sú duálne infekcie, pri ktorých prebieha infekcia chlamýdiami súčasne s inou baktériou.
K veľmi vážnej forme chlamýdiovej respiračnej infekcií patrí zápal pľúc., nakoľko chlamýdie sú jedným z troch najčastejších vyvolávateľov zápalu pľúc.
Okrem toho môžu chlamýdie spôsobiť aj ťažké zápaly v panve postihujúce krčok maternice, sliznicu maternice alebo tiež vaječníky. Z toho vyplýva aj fakt, že k najzávažnejším komplikáciám infekcie u žien patrí neplodnosť či neschopnosť donosiť plod.
Diagnostikovať chlamýdie je možné iba ich priamym nálezom v mieste infekcie. U žien sa najčastejšie odoberá vzorka z krčka maternice, u muža z moču alebo výter z močovej rúry. Tieto vzorky putujú do mikrobiologických laboratórií, kde sa skúmajú nukleové kyseliny. Ich potvrdenie prítomnosti znamená prítomnosť chlamýdií.
V čom spočíva ich liečba a aké lieky sa používajú
Chlamýdiová infekcia sa dá úspešne liečiť v prípade rýchleho podchytenia. Na liečbu sa využívajú makrolidové antibiotiká, tetracyklíny a chinolóny. Najúčinnejším sa dnes javí byť azitromycín, ktorý možno podať jednorazovo v jednej dávke.
Tetracyklíny, ako je napríklad doxycyklín, je tiež možné použiť v liečbe chlamýdiových infekcií. Zároveň však ich dlhodobé užívanie môže mať nežiaduce účinky.
Počas liečby chlamýdiovej infekcií je dôležité súčasne liečiť aj sexuálneho partnera. V rámci režimových opatrení treba zachovať úplnú sexuálnu zdržanlivosť a tiež sa zdržať fyzickej manipulácie v oblasti genitálií. Liečba trvá štandardne 7 až 10 dní.
Princíp liečby chlamýdiovej infekcie dýchacích ciest je veľmi podobný. Chlamýdie v dýchacích cestách sa často vyskytujú aj s ďalšími parazitmi, najčastejšie ide o baktérie. Na ich diagnostiku postačí výter z hrdla. Štandardnou liečbou je tá antibiotická s využitím podobných liekov, ako je tomu aj pri iných formách infekcie.
Zanedbanie liečby môže mať za následok chronickú infekciu. U žien to môže znamenať poruchu funkcie maternice, pričom najviac ohrozené sú mladšie ženy.